Ajankohtaista
Perinteinen Joulupuotimme avautuu perjantaina 5.12.2025 klo 11:00. Lämpimästi Tervetuloa!
Sunnuntaina 7.12 on Joulupuodissa ilman glögitarjoilu kaikille asiakkaille. Tämä on Alvettulan Joulukalenterin yksi "luukku" :)
Jouluruokien tilaukset ovat avautuneet. Voit tehdä tilauksen "Tilattavat tuotteet" -välilehden alla olevaan ostoskoriin. Jouluruokien noutopäivät ovat 20 - 22.12.
Tapaamisiin Joulupuodissa!
Pakastettua mansikkaa saatavilla.
Pakastettua vadelmaa saatavilla.
Pakastettua karhunvadelmaa saatavilla.
Pakastettua mustaherukkaa saatavilla.
Vain biologisia ja luomuvljelyn torjunta-aineita
Kasvatamme lähes kaiken mansikan ja kaiken vadelman ja karhunvadelman kasvutunneleissa. Näin marjat säästyvät sateilta ja homeilta ja niiden laatu pysyy hyvänä.
Käyttämme biologisia ja luomuviljelyn kasvinsuojelun menetelmiä. Tunneliviljely mahdollistaa tämän kemiallisen kasvisuojelun sijaan. Petopunkit ja ja muut "petoeläimet", jopa leppäkertut ovat meillä ahkeria kasvuston suojelijoita!
Poimitut marjat valikoidaan pakkaamossa ja vain parhaat hyväksytään tuoremyyntiin - muut marjat erotetaan jatkojalostusta varten.
Tervetuloa Peltosirkun tilalle
Tule viettämään aikaa Peltosirkun tilalle, jossa sinua palvelee iloinen henkilökunta. Astu peremmälle ja nauti kahvion tarjoamia suussa sulavia herkkuja, tule marjatilalle ja osta mansikoita kotiin vietäväksi.
Myynnissä on myös kauden lähivihanneksia, omia marjajalosteita, eineksiä sekä lahjatavaroita.
Voit tilata meiltä mehuja, hilloja ja glögiä sekä sesonkiruokia kuten kaalilaatikkoa, jouluruokia, lihapullia sekä muutamia leivonnaisia. Kesäsesonkina voit tilata meiltä tuoremarjat etukäteen.
